Забележителностите на Венеция
Всеки посетител на Венеция бърза най-напред към прочутия площад „Сан Марко" - сърцето на града. С право той е смятан за един от най-красивите в света. Площадът има трапецовидна форма и се намира само на 80 сантиметра над морското равнище. Оживлението е голямо. На площада постоянно има хиляди гости на Венеция, предимно чужденци, които отправят възхитени погледи към катедралата „Сан Марко", Двореца на дожите, кампаниле или часовниковата кула. Навсякъде по сградите са накацали гълъби, а други се разхождат напето по площада или пък гугукат около хората, които ги хранят. Двойки младоженци, тръгнали на сватбено пътешествие, искат да свържат първите дни на съвместния си живот с незабравимите впечатления от чаровна Венеция. Вестникарчета продават вестници, имената на които са написани на гърбовете им. Сладкодумни гидове ви предлагат услугите си, продавачи поднасят сувенири и хвалят прелестите на Венеция, което всъщност е излишно, тъй като те добре се виждат. Фотографи искат да ви направят снимка на фона на прочутата катедрала и това е твърде примамливо. Площадът „Сан Марко" е известен и с множество кафе сладкарници и ресторанти, посещавани само от богати чужденци и „отбрани" венецианци.
На източната малка страна на площада се издига причудливата по своята архитектура и украса катедрала „Сан Марко". Тя е строена през XI в. на мястото на разрушена от пожар стара черква. По всяка вероятност катедралата отначало е строена от византийски майстори, което личи от плана и. След това в строежа са вплетени и елементи на романски и готически стил. Фасадата е украсена с четворка позлатени коне. Те някога украсявали триумфалната арка на император Нерон в Рим, а след това на император Константин Велики в Константинопол. Оттам ги донесъл Дандоло в 1204 г. като военна плячка. Пред катедралата има високи бронзови мачти, поставени през XVI в. На тях в празнични дни се развяват националното италианско знаме и знамето на Венецианската република - вишнево червено с извезан златен крилат лъв.
На по-дългата северна и южна страна на площада се издигат грамадните сгради на т. нар. Стара и Нова прокурация, строени през XV - XVI в. Някога тук се помещавали различни административни учреждения. Между катедралата и Старите прокурации се издига интересна кула. На нея има грамаден, украсен със злато и емайл часовник, с камбана и два големи бронзови „мавъра", както ги наричат във Венеция. Всеки час „маврите" с позлатените си бронзови чукове удрят по камбаната.
Югоизточната страна на площад „Сан Марко" е свързана с морето чрез по-малкия площад - Пиацета. Пред площада са надигнати две колони - на едната е фигурата на крилатия лъв, а на другата -Св. Тодор, стар покровител на Венеция. На западната страна на Пиацета е сградата на библиотеката. До нея е величествената почти сто метрова кампаниле. От нейния пирамидален позлатен връх се разкрива пленителна гледка към целия град.